2009/04/21

Dog Niemiecki






















1. PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: dogowaty
POCHODZENIE: Niemcy
NARODOWOŚĆ: Niemcy
WIELKOŚĆ: duży
WYSOKOŚĆ: pies: minimum 80cm
suka: 72cm
WAGA IDEALNA: około 60 kg
PRZEZNACZENIE: obronny i stróż

2. O RASIE

*WYGLĄD

* Głowa - wydłużona, wąska, łuki brwiowe dobrze rozwinięte, jednak bez szczególnego uwydatnienia; mięśnie policzkowe tylko lekko zaznaczone, w żadnym razie silnie uwydatnione; przełom czołowy - wyraźnie zaznaczony; nos dobrze rozwinięty i wykształcony, szeroki, z dużymi otworami, czarny (wyjątek - dogi maści arlekinowej, u których tolerowana jest barwa cielista); kufa głęboka i jak najbardziej prostokątna; szczęki dobrze wykształcone, szerokie; zgryz - nożycowy.
o Uszy - z natury wiszące, wysoko osadzone, średniej wielkości.
* Ruch - harmonijny, elastyczny, lekki, miarowy i sprężysty. Kończyny widziane zarówno z przodu, jak i z tyłu muszą poruszać się równolegle.
* Skóra - przylegająca, naprężona. U psów jednobarwnych dobrze pigmentowana, u arlekinów w rozkładzie zabarwienia występują plamki pigmentu.

Szata i umaszczenie:

Włos doga niemieckiego jest bardzo krótki, gęsty, gładko i równo przylegający, z połyskiem. Dogi niemieckie grupuje się w trzech niezależnych zastawieniach umaszczenia: żółte i pręgowane, arlekiny i czarne, błękitne.

* Żółty - jasno-złoto-żółty do nasyconego żółto-złotego; pożądana jest czarna maska.
* Pręgowany - barwa zasadnicza jasnożółta do złoto-żółtej, z czarnymi, jak najbardziej równomiernie rozłożonymi i wyraźnie zaznaczonymi pręgami, przebiegającymi w kierunku żeber; pożądana czarna maska.
* Arlekin - (biało czarny) barwę zasadniczą stanowi czysta biel, możliwie bez żadnych odcieni. Występują na niej dobrze porozkładane na całym ciele, nierównomiernie poszarpane, intensywnie czarne plamy. Do arlekinów zaliczane bywają także dogi o umaszczeniu merle - tzw. szare arlekiny - na szarym tle występują plamy różnej wielkośći od koloru białego, poprzez szary, lekko brązowy do czarnego. Tego typu umaszczenie jest nieakceptowalne przez wzorzec.
* Czarny - błyszcząca, intensywna czerń. Dopuszcza się białe znaczenia. Zalicza się tu także dogi tzw. płaszczowe, u których czerń niejako w postaci płaszcza pokrywa główną partię tułowia. Kufa, szyja, klatka piersiowa, brzuch, kończyny i koniec ogona mogą być białe. Do czarnych zaliczane są również tzw. platten (płytowe) - dogi z białym kolorem podstawowym i dużymi czarnymi płatami
* Błękitny - czysty, stalowy błękit. Dopuszczalne są białe znaczenia na piersi i łapach.


*CHARAKTER

Psy przyjazne, mocno przywiązane do właściciela, lubią dzieci, jednak są "zakłopotane" wobec małych psów i kotów, takie zachowanie można wykluczyć wychowując doga z małym psem lub kotem od szczeniaka; powściągliwe i ostrożne wobec obcych; występujące osobniki agresywne powinny być wyłączane z dalszej hodowli. Posłuszeństwo można wyegzekwować konsekwentnym i stosunkowo wczesnym wychowaniem.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Pielęgnacja doga niemieckiego jest prosta. Wymagają w miarę regularnego szczotkowania i przeczesywania sierści. Psy linieją na jesień, jednak nie tracą dużej ilości włosów. W okresie szczenięcym należy pilnować aby dogi nie nadwyrężały swoich kości (m.in. aby nie skakały), gdyż te są jeszcze bardzo kruche. Spowodowane jest to ich nadzwyczaj szybkim wzrostem.
Częstą chorobą - właściwie śmiertelną w skutkach jest skręt żołądka. Mogą wystąpić też wcześniej wspomniane problemy z łamliwością kości, oraz kłopoty ze stawami.

Bokser


1. PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: dogowaty
POCHODZENIE: Niemcy
NARODOWOŚĆ: Niemcy
WIELKOŚĆ: średni
WYSOKOŚĆ: pies: 57- 63cm
suka: 53- 59 cm
WAGA IDEALNA: pies: 30 kg
suka: ponad 25 kg
PRZEZNACZENIE: stróż, obronny, ratownik, przewodnik

2. O RASIE

*WYGLĄD

* Włos jest krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry.
* Umaszczenie jest żółte lub pręgowane. Maść żółta występuje w różnych odcieniach, od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego lub czerwonożółte. Maska jest czarna. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle w wymienionych powyżej odcieniach, ciemne lub czarne pręgi przebiegające w kierunku żeber. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia, nie mogą jednak zajmować więcej niż 1/3 powierzchni ciała. Boksery z większą ilością białych znaczeń oraz boksery białe nie są dopuszczane do dalszej hodowli.

*CHARAKTER

Pies żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw. Lubi dominować. Sprawdza się w szkoleniu, wymaga jednak odpowiedniej stymulacji i regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność.

Wzorzec opisuje jego charakter następująco: "Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać nań wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynie od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo czysty jest ceniony zarówno w rodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i służbowy."

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Boksery to psy aktywne, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Zdarzają się w tej rasie skłonności do dysplazji i niewydolności mięśnia sercowego. Długość życia u tej rasy to przeciętnie 13 lat. Psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia, często tragicznego w skutkach skrętu żołądka

Doberman


1.PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Niemcy
NARODOWOŚĆ: Niemcy
WIELKOŚĆ: duży
WYSOKOŚĆ: pies: 69cm
suka: 65cm
WAGA IDEALNA: 30- 40 kg
PRZEZNACZENIE: stróż, obronny, policyjny, przewodnik

2.O RASIE

*WYGLĄD

Budowa dobermana powinna sprawiać wrażenie kwadratowej, co jest typowe zwłaszcza dla psów. Długość tułowia od rękojeści mostka do guza siedzeniowego nie powinna u psów przekraczać 5%, a u suk 10% wysokości w kłębie.
Ma on duże znaczenie zarówno dla zdolności użytkowej, jak i eksterieru psa. Chód jest elastyczny, zwinny, swobodny i obszerny. Przednie kończyny wyrzucane są możliwie jak najdalej. Kończyny tylne zapewniają wydajną i elastyczną siłę napędową. Kończyna przednia z jednej strony i kończyna tylna z drugiej strony są jednocześnie wyprowadzane do przodu. Ogólne wrażenie chodu dobermana przypomina chód rasowego konia dorożkarskiego.

Szata i umaszczenie

Najczęściej spotykanymi odmianami umaszczenia są: czarny - podpalany oraz czekoladowy i czekoladowy - podpalany. FCI nie dopuszcza innych odmian kolorystycznych, jednak istnieją dobermany: błękitne, izabelowate, białe. Sierść powinna być krótka, gęsta i ściśle przylegająca do ciała psa. Podszerstek jest niedopuszczalny.

*CHARAKTER

Doberman jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój. Jest psem przywiązującym się silnie do członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny być pod nadzorem osób dorosłych. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz szkolenia w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Pełen temperamentu i energii, wymaga sporej, codziennej porcji ruchu.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Dobermany mają dość wrażliwy układ pokarmowy, na ogół to pies zdrowy - późno starzejący się. Miewa problemy z systemem trawienia, niektóre psy (zwłaszcza brązowe) maja skłonność do alergii skórnych. Brak podszerstka i delikatna skóra sprawiają, że pies ten zimą w naszym klimacie stosunkowo łatwo marznie i potrafi się przeziębić. Jego krótki, twardy i ścisłe przylegający do skóry włos nie wymaga wiele pielęgnacji.

Owczarek Staroangielski- bobtail


1.PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Wielka Brytania
NARODOWOŚĆ: Wielka Brytania
WIELKOŚĆ: średni
WYSOKOŚĆ: pies: co najmniej 61cm
suka: 56cm
WAGA IDEALNA: 30- 35 kg
PRZEZNACZENIE: stróż i do towarzystwa

2. O RASIE

*WYGLĄD

Mocna i zwarta, charakterystyczne gęste owłosienie "napuszone" oraz przebudowany zad; głowa duża, oczy ciemne, uszy małe, obwisłe, przylegające do głowy; tułów zwarty i krótki; głęboka klatka piersiowa; kończyny proste, niezbyt długie. Ogony, kiedyś cięto, obecnie ogony się zachowuje. Ogon powinien być noszony nisko, ale bez podwijania.

Szata i umaszczenie:

Różne odcienie szarości, siwe lub niebieskie, niedopuszczalne białe znaczenia na tułowiu. Czasem o maści niebieskopopielatej lub marmurkowej. Głowa i kończyny przednie białe lub z łatami. Szczenięta są biało-czarne, jaśnieją z wiekiem.

*CHARAKTER

Zrównoważony, przyjazny, wierny, inteligentny, spokojny, bywa uparty. Ma bardzo dobry charakter. Odznacza się spokojnym i łagodnym usposobieniem. Jest czujny, lecz nie płochliwy. Cierpliwy w stosunku do dzieci. Dość łatwo przystosowuje się do życia w mieszkaniu. Obecność tego psa w domu powinna być przemyślaną decyzją.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Potrzebuje czasochłonnej częstej pielęgnacji długiego włosa; szata wymaga częstego wyczesywania i kąpieli (zwłaszcza u psów wystawowych). Podszerstek należy delikatnie wyczesywać. Można strzyc, ale sierść odrasta długo.

Owczarek Szkocki (Collie)


1. PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Szkocja
NARODOWOŚĆ: Wielka Brytania
WIELKOŚĆ: średni- duży
WYSOKOŚĆ: pies: 63,5- 68,5cm
suka: 61- 66cm
WAGA IDEALNA: pies: 20- 29 kg
suka: 18- 25 kg
PRZEZNACZENIE:pasterski

2.O RASIE

*WYGLĄD

Psy rasy collie mają harmonijną, proporcjonalną budowę.

* Tułów nieco wydłużony w poziomie w stosunku do wysokości w kłębie. Linia grzbietu u stojącego psa jest pozioma;
* Głowa wąska, o lekko klinowym kształcie, czaszka płaska, prosta z lekkim, zauważalnym stopem, kufa wydłużona. Oczy migdałowego kształtu nieco skośne. Uszy osadzone na szczycie głowy, stojące, w jednej trzeciej załamane do przodu;
* Ogon długi, zwisający z nieco uniesionym końcem. Ogon nigdy nie powinien być podnoszony ponad linię grzbietu.

Szata i umaszczenie:

Szata jest długa i gęsta. Włosy okrywy mocne i twarde, podszerstek miękki, gęsty i puszysty. Grzywa obfita. Ogon gęsto owłosiony.

Rozróżnia się trzy uznawane przez FCI rodzaje umaszczenia:

* Śniade – kolor szaty od jasnozłotego do mahoniowego, grzywa biała. Oczy brązowe.
* Tricolor (czarne) – szata czarna z białą grzywą, podpalane plamy na pysku, klatce piersiowej i brzuchu. Oczy brązowe.
* Blue-merle – marmurkowy. Szata srebrno-niebieska o przenikającym się rysunku. Na pysku i łapach występuje podpalanie. Oczy niebieskie (dopuszczane tylko u psów tego koloru) lub brązowe.

Umaszczenia nie dopuszczalne przez FCI:

* Białe - psy te rodzą się ze skrzyżowania dwóch marmurkowych i często są ślepe lub głuche. Można także krzyżować ze sobą osobniki białe z innymi kolorami. Na psach tych występują często nieliczne znaczenia. Białe collie uznawane są tylko w USA;
* Śniade merle - rodzą się ze skrzyżowania marmurków ze śniadymi psami. Mają one często niebieskie oczy (jedno lub dwa) a na sierści srebrny nalot. Takie collie nie są uznawane przez FCI, lecz tak jak białe tylko w USA.


*CHARAKTER

Owczarki szkockie to psy z natury łagodne, prawie nigdy agresywne. Wobec obcych nieufne. Energiczne, wesołe i skore do zabawy oraz pracy. Lubią dużą przestrzeń i dużo ruchu, ale aklimatyzują się również w mieszkaniach. Towarzyskie, nie mogą długo pozostawać w samotności. Inteligentne, szybko się uczą. Rodzinne, przywiązują się do domowników.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Aby pies miał efektowną szatę wymagana jest jej regularna pielęgnacja. Ze względu na dużą aktywność, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej dawki codziennego ruchu. Collie podatne są na dysplazję biodrową i choroby oczu - PRA (postępujący zanik siatkówki) i CEA (anomalia oczu collie). Częściej niż u innych ras występuje też rak kości i przerost dziąseł.

Border Collie


1. PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Szkocja
NARODOWOŚĆ: Wielka Brytania
WIELKOŚĆ: średni
WYSOKOŚĆ: pies: 53cm
suka: trochę mniejsza
WAGA IDEALNA: około 20 kg
PRZEZNACZENIE: pasterski


2.O RASIE

*WYGLĄD

Border collie ma mieć proporcjonalną budowę ciała, przy czym wygląd jego wskazuje na grację i doskonałą harmonię w połączeniu z odpowiednią masą ciała. Obecnie kształtują się coraz większe podziały w kwestii wzorca między psami przeznaczonymi do wystaw a użytkowymi. Te drugie charakteryzuje lżejsza budowa ciała, mniej obfita okrywa włosowa oraz wydłużony kształt głowy.

Jest to również kwestią przodków - cięższa budowa charakteryzuje psy hodowane w Nowej Zelandii, lżejsze to typ angielski.

Szata i umaszczenie:

Nie preferuje się psów z przewagą koloru białego. Niebieskie oczy dopuszczalne są jedynie w umaszczeniu merle. U border collie występują różne kolory szaty, a w tym:

* black and white (czarno-biały)
* black tricolour (czarny trzykolorowy) - biało-czarny z podpalaniami
* blue merle (niebieski marmurkowy)
* blue tricolour merle (niebieski marmurkowy trzykolorowy) - niebieski marmurkowy z podpalaniami
* chocolate and white (czekoladowo-biały)
* chocolate tricolour (czekoladowy trzykolorowy) - czekoladowo-biały z podpalaniami
* chocolate merle (czekoladowy marmurkowy)
* chocolate tricolour merle (czekoladowy marmurkowy trzykolorowy) - czekoladowy marmurkowy z podpalaniami
* blue and white (niebiesko-biały) - rozjaśniony czarny z białym
* blue tricolour (niebieski trzykolorowy) - niebiesko-biały z podpalaniami
* slate merle (ciemnoszary marmurkowy)
* slate tricolour merle (ciemnoszary marmurkowy trzykolorowy) - ciemnoszary marmurkowy z podpalaniami
* lilac and white (liliowo-biały) - rozjaśniony czekoladowy z białym
* lilac tricolour (liliowy trzykolorowy) - liliowo-biały z podpalaniami
* lilac merle (liliowy marmurkowy)
* lilac tricolour merle (lilowy marmurkowy trzykolorowy) - liliowy marmurkowy z podpalaniami
* red (australian red, golden) and white (czerwono-biały)
* sable and white (śniady z białym)

*ZACHOWANIE I CHARAKTER

Inteligentny i bystry pies. Jego predyspozycje wymagają, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Uważny i podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Właściciel psa powinien dysponować czasem i być osobą aktywną. Border collie potrzebuje pana o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć, gdyż w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli. Border Collie to pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony. Charakter często determinuje przeznaczenie psa - psy sportowe cechuje większa uległość niż typowo pasterskie.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Pielęgnacja i utrzymanie tego psa nie jest kłopotliwe. Konieczne jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu, a szczególnie zajęć umysłowych poprzez pracę z owcami czy sporty kynologiczne.
U Border Collie może wystąpić CEA czyli anomalia oczu collie - w profesjonalnych hodowlach przeprowadzane są badania profilaktyczne w kierunku tej choroby.

Może wystąpić dysplazja stawów biodrowych - również eliminowana przez dobór do rozrodu jedynie wolnych od dysplazji osobników.

Owczarek Niemiecki


1. PODSTAWOWE WIADOMOŚCI

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Niemcy
NARODOWOŚĆ: niemiecka
WIELKOŚĆ: średni
WYSOKOŚĆ: pies: 60-62cm
suka: 57-58cm
WAGA IDEALNA: 40 kg
PRZEZNACZENIE: stróż, przewodnik, pasterski, ratownik, policyjny


2. O RASIE

*WYGLĄD

Głowa
Proporcjonalna do wielkości tułowia (długość około 40% wysokości w kłębie). Sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Długość mózgowioczaszki równa się około 50% całej długości głowy, szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość. Czaszka widziana z góry stopniowo i równomiernie zwęża się od od uszu ku wierzchołkowi nosa.Czoło nieznaczne wypukłe ze słabo widoczną bruzdą.Krawędź czołowa słabo zaznaczona ukośnym przejściem od czoła do grzbietu nosa. a mocna, długa, sucha. Grzbiet nosa jest prosty o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki lekko zaokrąglone, nie wystające. Szczęki i żuchwa silnie rozwinięte. Wargi suche, dobrze przylegające. Uzębienie mocne i pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami szczęki i żuchwy. Oczy są średniej wielkości w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, nie wyłupiaste, o barwie dostosowanej do umaszczenia, możliwie ciemne. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone, szersze u nasady, stojące, prosto trzymane, ostro zakończone, z małżowiną skierowaną do przodu.

Szata i umaszczenie

Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste; jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami, mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane. Dopuszczalne jest także umaszczenie całkowicie czarne.

Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych. U owczarków długowłosych (wykluczanych z hodowli FCI) zdarza się maść blue sable (niebieska podpalana). Wykluczone z hodowli są też osobniki białe (albinosy), czarne lub kremowe, choć są uznawane w klubach ras. Istnieją także owczarki niemieckie szorstkowłose, również nie uznawane przez FCI.

Szata składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity i gęsty. Owczarek niemiecki linieje 2 razy w roku.

*ZACHOWANIE I CHARAKTER

Owczarki niemieckie cechuje wysoki stopień posłuszeństwa oraz zdolność do szybkiego uczenia. Są lojalne, odważne, przywiązane do rodziny, odporne na warunki atmosferyczne. Rasa charakteryzuje się inteligencją i bystrością.

*ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są:

* dysplazja stawów biodrowych
* przerost gruczołu krokowego (prostata)
* zmiany alergiczne
* dysplazja stawów łokciowych
* gnilec
* psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka.