![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjgYupznUCV2vlZl9NSSNvReOq654Ioe4chBDDv5PYxXnfJM0CB1_Bc511euCosR5fhmPRV7ibpyqVBFrgJeKHNyNlZJ6ut7A2IiFcvjo_mtPgtr47d7B8-z4myDhJ3GQJp9YEjAaTtae8/s400/doberman.jpg)
1.PODSTAWOWE WIADOMOŚCI
TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Niemcy
NARODOWOŚĆ: Niemcy
WIELKOŚĆ: duży
WYSOKOŚĆ: pies: 69cm
suka: 65cm
WAGA IDEALNA: 30- 40 kg
PRZEZNACZENIE: stróż, obronny, policyjny, przewodnik
2.O RASIE
*WYGLĄD
Budowa dobermana powinna sprawiać wrażenie kwadratowej, co jest typowe zwłaszcza dla psów. Długość tułowia od rękojeści mostka do guza siedzeniowego nie powinna u psów przekraczać 5%, a u suk 10% wysokości w kłębie.
Ma on duże znaczenie zarówno dla zdolności użytkowej, jak i eksterieru psa. Chód jest elastyczny, zwinny, swobodny i obszerny. Przednie kończyny wyrzucane są możliwie jak najdalej. Kończyny tylne zapewniają wydajną i elastyczną siłę napędową. Kończyna przednia z jednej strony i kończyna tylna z drugiej strony są jednocześnie wyprowadzane do przodu. Ogólne wrażenie chodu dobermana przypomina chód rasowego konia dorożkarskiego.
Szata i umaszczenie
Najczęściej spotykanymi odmianami umaszczenia są: czarny - podpalany oraz czekoladowy i czekoladowy - podpalany. FCI nie dopuszcza innych odmian kolorystycznych, jednak istnieją dobermany: błękitne, izabelowate, białe. Sierść powinna być krótka, gęsta i ściśle przylegająca do ciała psa. Podszerstek jest niedopuszczalny.
*CHARAKTER
Doberman jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój. Jest psem przywiązującym się silnie do członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny być pod nadzorem osób dorosłych. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz szkolenia w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Pełen temperamentu i energii, wymaga sporej, codziennej porcji ruchu.
*ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Dobermany mają dość wrażliwy układ pokarmowy, na ogół to pies zdrowy - późno starzejący się. Miewa problemy z systemem trawienia, niektóre psy (zwłaszcza brązowe) maja skłonność do alergii skórnych. Brak podszerstka i delikatna skóra sprawiają, że pies ten zimą w naszym klimacie stosunkowo łatwo marznie i potrafi się przeziębić. Jego krótki, twardy i ścisłe przylegający do skóry włos nie wymaga wiele pielęgnacji.
jeju ale psisko
OdpowiedzUsuń