2009/05/05

Siberian husky


WIZYTÓWKA

TYP: wilkowaty
POCHODZENIE: Syberia
NARODOWOŚĆ: Stany Zjednoczone
WIELKOŚĆ: średni
WYSOKOŚĆ: pies- 53- 60cm
suka- 51- 56cm
WAGA IDEALNA: pies- 20,5- 27kg
suka- 16- 22kg
PRZEZNACZENIE: pociągowy, do towarzystwa

BUDOWA

* Głowa: średniej wielkości, proporcjonalna do tułowia.
o Kufa jest średniej wielkości, zwęża się stopniowo w stronę wierzchołka nosa. Koniec kufy nie jest ani szpiczasty, ani kwadratowy. Wierzchołek nosa czarny u psów szarych, płowych i czarnych. Koloru wątrobianego u psów rudych (maści miedzianej). Brązowy lub cielisty u psów maści białej. Zgryz nożycowy. Dopuszczalny jest brak zębów P1.
o Uszy są średniej wielkości trójkątne, wysoko osadzone i zbliżone do siebie, są grube i obficie porośnięte włosiem. Koniec ucha lekko zaokrąglony, stoi prosto do góry.

U Siberianów spotykana jest różnobarwność tęczówek (heterochromia iridis).

* Oczy są migdałowe lub jasnoniebieskie osadzone lekko skośnie. Ciekawą i często poszukiwaną cechą są niebieskie tęczówki, nierzadko tęczówki różnią się kolorem.
* Szyja: średniej długości, dumnie noszona, gdy pies stoi, w kłusie szyja opuszcza się tak, że głowa noszona jest lekko do przodu, obficie owłosiona.
* Tułów: silny zwarty, linia grzbietu prosta, kłąb wyraźny, lędźwie dobrze umięśnione, zad prosty, klatka piersiowa głęboka.
o Kończyny przednie: mocne i proste, równoległe względem siebie.
o Kończyny tylne: średnio kątowane, mocne, uda dobrze umięśnione.
* Ogon: w kształcie lisiej kity, dobrze owłosiony, osadzony powyżej linii grzbietu i noszony w kształcie sierpowatego łuku, gdy pies ma napiętą uwagę.
* Kościec: mocny, ale nie ciężki.
* Ruch: lekki, płynny, zwinny, swobodny, żywy i elegancki; ze względu na swój ciężar ciała i wielkość husky jest najszybszym z północnych ras psów zaprzęgowych.
* Wady: Brak prawidłowo wykształconych obu jąder w mosznie, oraz wszystko co odbiega od oficjalnego wzorca.

Szata i umaszczenie [edytuj]

Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, od czysto białego do jednolicie czarnego, jednak najczęściej spotykane zestawienia barw to: czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy i złocisty z bielą, także pinto (łaciate). Na głowie występuje duża różnorodność rysunku, tzw. maski - z reguły biała kufa i część twarzowa czaszki, reszta barwna. Włos jest dwojakiego rodzaju - tworzą go podszerstek i włos okrywowy średniej długości; bardzo gęsty, sprawia wrażenie obfitego, ale nigdy nie jest tak długi żeby przesłaniał wyraźny rysunek linii psa.

CHARAKTER

Husky ma silną osobowość, która ukształtowała się w swobodnym i surowym środowisku północy. Te cechy charakteru należy brać pod uwagę, jeżeli chce się wziąć takiego psa za towarzysza. Prawidłowo utrzymane zwierzę ma ze swoją rodziną zawsze głęboki kontakt i potrafi dobrze obchodzić się z dziećmi. Między panem a psem musi być ustalona hierarchia, gdyż tylko wtedy pies jest niezawodnie posłuszny. Zazwyczaj Husky wyje zamiast szczekać.

UWAGA:
Z trudem znoszą obecność kotów i mają często skłonność do ucieczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz